Pomoc, já se bojím

14.01.2016 23:03

Každý z nás se čas od času dostané do situace, kdy je nejistý a má strach. Strach je důležitá emoce, která nám zajišťuje přežití. I naši psi se občas bojí. Svět je plný divných věcí. Je zvláštní, kolik mýtů kolem řešení strachu u psů existuje. Nejoblíbenější z nich je: „Nechvalte ho za strach!“ Pramení z nějakého podivného přesvědčení, že můžeme svou pozorností odměnit obavy a tím posílit strachovou reakci.

 

Když se podíváme na matky napříč živočišnou říší, když se jejich potomek cítí nejistě a říká: „Mami, já nevím, asi to nezvládnu.“ Všechny zdravé matky, přispěchají svému drobkovi na pomoc, aby ho v obtížné situaci podpořily. Žádná neřekne: „Pche, vyrovnej se s tím.“ Některé lidské matky to dělají, ale většina automaticky utěší nejisté dítě. Z vlastní zkušenosti jistě znáte takové situace, kdy se cítíte vyděšení. Opravdu pomůže, když vám partner nebo kamrád řekne: „To mě nezajímá, vyrovnej se s tím sám.“ Proč by to mělo pomoc našim psům?

 

Ano, jsou případy, kdy svou pozorností můžeme odměnit nežádoucí chování. Není ale možné odměnit strach jako takový. Představte si, že jste třeba v autoškole a stane se vám defekt. Auto začně vydávat podivné zvuky a divně se chová. Najednou zpanikaříte a váš učitel jízdy se vyděsí s vámi. Začne vyděšeně drmolit: „to je v pohodě, to je v pohodě jasně, jasně..“  celý se chvěje a vidíte, že neví, co si počít. V tu chvíli vůbec není důležité, co říká, ale co vyjadřuje svou intonací, dechovou frekvencí a celým tělem. Tohle rozhodně nepotřebujete. Stejně tak vám nepomůže, když vás v tom nechá a dělá, že si ničeho nevšimnul. Co v tu chvíli opravdu potřebujete? Aby řekl klidně a bez strachu, že se nic neděje, že je to jen defekt a že máte zajet na stranu a zastavit. Potřebujete dodat jistotu a klid. Stejně je to s našimi psy. Když se dostanou do úzkých, potřebují vidět, že si uvědomujete, že něco není v pořádku, potřebují vidět, že jste s nimi na jedné lodi, touží po jistotě a podpoře. Pokud se můj pejsek něčeho vyděsí, nabídmu mu vždy oporu, utěšující kotakt. Dotek, který je klidný a jistý. Nezačnu ho nervozně drbat a nejistě utěšovat, ale řeknu mu:“vidím, že se bojíš, jsem tady pro tebe.“ Položím na něj ruku, stejně jistě a klidně, jako vás obejme dobrý přítel, když jste rozrušení. Pevně a sebejistě.

 

Pokud je váš psík bojínek nebo se jen občas něčeho lekne, je důležité zachovat klid a jasnou mysl. Ukažte mu, že se na vás může spolehnout, že mu věříte a vidíte, jak se cití. Pokud je to možné odveďte jej s této situace.klidně a bez emocí, nebo se na něj položte klidnou a pevnou ruku, kterou mu dodáte jistotu. Pak si připravte strategie, jak s tímto strachem budete pracovat. Pro řešení strachových reakcí existuje celá řada pěkně vychytaných technik – desenzitizace na podněty, spojování podnětů s něčím příjemným, hra „podívej se na toho bubáka“. Všechny vyžadují systematický přístup. Ale v aktutní situaci, když se už psík vyděsil, je nesmírně důležité správně a klidně reagovat. Buďte svému pejskovi dobrým přítelem v nesnázích a nenechte ho na holičkách. Však on vám to oplatí.

Mgr. Magdalena Šimečková 
web: www.koira.cz