Proč štěně s PP ?

15.01.2016 14:35

Co je to vlastně  rodokmen nebo průkaz původu? 

Rodokmen neznamená vůbec chodit na výstavy, ale spíš jistou dávku zodpovědnosti a snahy majitele a chovatele feny/psa o zachování standardu plemene a chov jako takový. PP znamená, že jsou známí předci daného jedince, dá se zjistit jeho věk, úspěchy, eventuálně nemoci, na které trpí/trpěl. Chovní  jedinci jsou opravdoví představitelé plemene, kteří prošli tzv. bonitací, kde se hodnotí (podobně jako na výstavě) jeho přednosti a další, zda pes či fena odpovídá standardu, jakého je charakteru. Samozřejmě PP nezaručí zdraví jedince, ale to není jisté u psa bez PP už vůbec. Pokud pes má hrubé nedostatky nebo vady, do chovu není vpuštěn. Jsou to vady, které by se mohly přenášet dál na generace, což je nežádoucí, nikdo by určitě nechtěl mít psa s křivými nebo vypadanými zuby, nebo aby kulhal či byl psychicky nevyrovnaný.

 Takže je podstatné si na začátku stanovit, jaké mám plány s pejskem, zda chci jen parťáka na výlety či podobné aktivity. 

Anebo mě plemeno nadchlo a budu chtít v budoucnu také přispět do chovu? Potom navrhuji zakoupit psa/fenu standardního a absolvovat těch několik investic, které jsou k uchovnění potřeba. 

Ale i bez těchto ambicí není na škodu mít pejska či fenku pěkného vzhledu, předpokladu zdraví a dobrého charakteru. Je tu také možnost koupit si pejska nestandardního, pokud nemáme chovatelské ambice. Rozhodně se vyplatí zakoupit si pejska či fenečku s nějakou vadou exterieru, jako může být přebytek bílé barvy nebo  např. zálomek ocásku. V každém případě obdržíte PP, tedy znáte a víte vše, jak bylo uvedeno výše.

 Za co platíte při koupi štěněte s PP? 

Chovatel, od kterého si vybíráte štěně, vynaložil nemalou energii, čas a v neposlední řadě peníze k tomu, aby vzniklo vámi vybrané štěňátko. Sám si před lety pořídil štěně-fenu, se kterou absolvoval min. dvě výstavy, na kterých svou fenu předvedl, min. jedna z nich byla klubová výstava. Fenu vyšetřil na DKK a DLK (dysplazie kyčelního a loketního kloubu) a založil chovatelskou stanici CHS (toto není nutné, je možné chovat na jinou chovatelskou stanici, většinou se tak stává v rodné CHS). Dal si práci najít vhodného a co nejméně příbuzného psa na krytí a následně platil za krytí samotné (mnohdy i cestu do zahraničí a s tím spojené náklady, většinou se i pro jistotu překrývá), před krytím provedl vyšetření feny na progesteron při hárání (pro určení vhodné dobu na krytí), následně za kontroly u veterináře, zda probíhá březost v pořádku a případné výdaje okolo porodu. Někdy se mohou při porodu přihodit komplikace, jako je nutnost císařského řezu. V období odchovu štěňat, které se počítá od narození, vynaloží chovatel nemalé částky za krmivo pro štěňata a kojící fenu, kontrolu veterinářem, odčervení štěňat, očkování, v dnešní době i čipování, registry, očkovací průkazy, průkazy původu, kontrolu vrhu poradcem chovu. 

Majitel chovného tedy krycího psa je ušetřen mnoha výdajů oproti majiteli chovné feny. Ovšem i přesto, aby se mohl pes stát plnohodnotným plemeníkem je potřeba, aby absolvoval dvě povinné výstavy, nechal psa vyšetřit na DKK, DLK a prošel bonitací a následnou přeregistrací. Samozřejmě za předpokladu, že pes odpovídá standardu a je vhodným jedincem pro chov. Odchov štěňat není jen mazlení se s krásnými voňavými štěňaty, ale velká zodpovědnost a zdolání různých starostí ve snaze zajistit jim výborné podmínky pro růst a dobrý start pro jeho dlouhý a spokojený život. Mohlo by se zdát, že toho je na chovatele kladeno příliš, ale pro zachování plemene veškerá námaha stojí za to ☺. 

Přejeme pevnou ruku při volbě správné chovatelské stanice!

(převzato z internetu, upraveno)